Ocena stanu technicznego ma na celu zbadanie aktualnych parametrów pracy poszczególnych elementów zespołów pojazdu, porównanie ich z parametrami założonymi przez konstruktorów oraz określenie stopnia ich zużycia awaryjnego lub eksploatacyjnego wraz z ustaleniem przyczyn ich niesprawności. Oceny takie wykonuje się najczęściej przed i po naprawach powypadkowych, gwarancyjnych lub eksploatacyjnych w celu określenia ich zakresu lub skuteczności i jakości wykonania. Ustala się przy tym zgodność zakresu zleconej przez klienta naprawy z zakresem jej przeprowadzenia, bada oryginalność zastosowanych części zamiennych oraz zgodność jej wykonania z wymaganymi procesami technologicznymi.
Oceny wykonuje się w zależności od potrzeb bez uprzedniego demontażu pojazdu na podstawie pomiarów parametrów diagnostycznych – diagnozowanie, lub po jego demontażu – weryfikacja.
Wykonanie oceny technicznej jest konieczne również w przypadku zmiany parametrów konstrukcyjnych pojazdu, jego rodzaju lub przeznaczenia.
Odbiorcami ocen są klienci warsztatów samochodowych pragnący zapoznać się z solidnością ich usług oraz zasadnością wystawionych faktur za te usługi. Stan techniczny jest również jednym z podstawowych determinantów wyceny wartości pojazdów. Ocenę stanu technicznego pojazdu wykonuje się wraz z uprzednią jego identyfikacją i dokumentacją fotograficzną.
|